24 okt.
2026

Realtid

Tomas Eliasson lämnar Sandvik

Tomas Eliasson, Sandvik
Foto: Sandvik
Realtid.se

Tomas Eliasson, Executive Vice President, samt ekonomi- och finansdirektör (CFO) för Sandvik, har beslutat att lämna sin tjänst den 31 oktober 2021 efter mer än fem år i koncernen. 

– Tomas Eliasson har haft en stor betydelse i arbetet med att decentralisera Sandvik, och i att göra bolaget mer snabbrörligt och flexibelt. Han har etablerat en väldigt gedigen styrmodell för att vi ska kunna säkra bra resultat i våra olika divisioner och leverera stabila marginaler från koncernen över tid, säger Stefan Widing, vd och koncernchef för Sandvik i en presskommentar.

Rekryteringsprocessen för att tillsätta en ny CFO har initierats. Från och med den 1 november och tills dess att en permanent efterträdare utsetts kommer Cecilia Felton, för närvarande chef för koncernkontroll, att vara tillförordnad CFO. 

Innan Tomas Eliasson kom till Sandvik var mellan 2012 och 2016 ekonomi- och finansdirektör för Electrolux.

Dessförinnan var han CFO på Assa Abloy mellan 2006-2012 och Seco Tools mellan 2002 och 2006. Han inledde sin karriär på ABB 1987.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026