11 feb. 2026

Realtid

Nyhet från Gilbert Rouge

Gilbert Family Wines
Far och son Simon Gilbert och Will Gilbert utgör Gilbert & Gilbert, ett familjeägt varumärke inom Gilbert Family Wines.
Realtid.se
Uppdaterad: 03 mars 2022Publicerad: 03 mars 2022

Den 1 mars lanserades nyheten Gilbert Rouge från Australien på Systembolaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Perfect Weekend

9,5 miljarder resor på 40 dagar – världens största folkvandring är i gång

11 feb. 2026
Perfect Weekend

Han hittar miljonerna i svenskarnas skräprum

11 feb. 2026
Perfect Weekend

Spanska flygbolag i botten när Europa sätter betyg

11 feb. 2026
Spela klippet
Perfect Weekend

Vulkanön som gav oss Sällskapsresan lockar fortfarande svenskarna

10 feb. 2026
Perfect Weekend

Han äger inga hotell – ändå tjänar han hundratals miljoner på hotellnätter

10 feb. 2026

Vinet är en blend på shiraz och pinot noir, signerat vinmakare Simon Gilbert och Will Gilbert. Far och son som tillsammans utgör Gilbert & Gilbert, ett familjeägt varumärke inom Gilbert Family Wines. Det framgår av ett pressmeddelande.

Gilbert Family Wines grundades 2004 av vinmakaren Simon Gilbert, vars familj arbetat som vinmakare under fem generationer. Simon Gilbert anses som en av Australiens främsta vinmakare, vars tekniska färdigheter matchas av lyhördhet och en framstående sensorisk förmåga. Sonen Will går i pappas fotspår och utsågs nyligen till 2021 Young Winemaker of the Year av Gourmet Traveller Wine.

Will och Simon Gilbert har ett starkt fokus på vinodling i svala klimat och skapar viner på pinot noir, chardonnay, riesling och shiraz. Vineriet ligger i Mudgee i New South Wales och druvorna till Gilbert Rouge kommer från Central Ranges, Tumbarumba, Southern Fleurieu. Vinet har vilat fem månader på ekfat.

Gilbert Rouge 2021 har en kryddig och nyanserad smak med inslag av fat, skogshallon, björnbär, plommon och kryddpeppar. Passar perfekt till säsongens grillade nötkött eller lamm.

Finns i Systembolagets ordinarie sortiment från 1 mars

Nr 2652, Gilbert Rouge 2021, 75 cl, 149 kr

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS