07 nov.
2026

Realtid

Microsoft minskar på rekryteringstakten

Finwire

Amerikanska mjukvarujätten Microsoft sade att de kommer minska på takten för att anställa nya medarbetare, på grund av rådande ekonomiska förhållanden.

”När Microsoft förbereder sig för det nya räkenskapsåret ser man till att rätt resurser är inriktade på rätt möjligheter”, sade en talesperson för Microsoft till CNBC.

”Microsoft kommer att fortsätta att öka antalet anställda under det kommande året och vi kommer att lägga ytterligare fokus på vart dessa resurser går.”

Rajesh Jha, ansvarig för Office-programmet sade i mars att han skulle vara försiktig med att öppna nya positioner. Microsoft sa även upp en liten del anställda tidigare i månaden.

Microsoft kommenterar inte vilka enheter av verksamheten det handlar om. Bolaget kommer med sin delårsrapport 26 juli.

Mest läst i kategorin

tiktok
IT & tech

EU: Tiktoks algoritmer bryter mot lagen – måste ändra funktion

06 nov. 2026
IT & tech

Lidls ägare tar nästa steg mot att utmana Amazon och Microsoft

04 nov. 2026