Mitt under brinnande coronakris köper Klarna brittiska rekommendationsplattformen Nuji. Det rapporterar DI Digital.
Klarna köper brittisk plattform
Camilla Jonsson
Uppdaterad: 30 apr. 2020Publicerad: 30 apr. 2020
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Nuji är en digital plattform vars affärsidé är att rekommendera utvalda e-handelsprodukter till konsumenter med hjälp av teknik och algoritmer.
Köpen slutförs inte på Nujis plattform, utan kunden skickas vidare till återförsäljarens miljö. Därmed skiljer plattformen sig åt från andra marknadsplatser som Amazon eller Ebay.
Det är oklart hur mycket Klarna har betalat för Nuji.
Klarna kommer, enligt DI Digital, att lägga ned Nujis plattform inom två månader. Det antyder att Klarna har köpt Nujis teknik för att utveckla en egen rekommendationstjänst med utvalda produkter inom e-handeln. Det innebär i så fall att Klarna utvidgar sin affärsmodell.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS








