23 okt.
2026

Realtid

Castellums CFO lämnar

Ulrika Danielsson, avgående CFO, Castellum
Ulrika Danielsson, avgående CFO, Castellum. Foto: Castellum
Realtid.se

En månad efter att Henrik Saxborn meddelat att han ska avgå som vd väljer nu också Ulrika Danielsson att lämna sin roll som CFO i Castellum. 

Ulrika Danielsson kommer att stanna kvar i minst sex månader och Castellum har inlett en process för att tillsätta en ny CFO. Ulrika Danielsson har haft rollen som CFO sedan 2014 och har varit anställd i fastighetsbolaget sedan 1998.

– Ulrika har under sina många år i bolaget gjort ovärderliga insatser och varit en viktig del av vår utveckling och framgång. Det finns inte ord som räcker för att tacka Ulrika för hennes arbete. Jag önskar Ulrika lycka till när hon senare lämnar Castellum, säger Henrik Saxborn, avgående vd för Castellum, i ett pressmeddelande.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026