12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bokio rekryterar ingenjörschef från Spotify

admin
admin
Uppdaterad: 12 maj 2020Publicerad: 12 maj 2020

Bokföringsbolaget Bokio trappar upp sin teknikutveckling och anställer en head of engineering.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Allt du vill veta om champagne – men aldrig vågat fråga om

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026

Mladen Pilipovic går till Bokio från Spotify, där han har haft titeln Director of Engineering i drygt fyra år.

Bokio har nyligen gått samman med Red Flag och tagit in 80 miljoner kronor i riskkapital. Företaget jobbar med vad man kallar näst generations bokföring och företagsadministration. Här använder man sig av maskininlärning och automation. 

– Bolaget är i en otroligt intressant fas där både potentialen och ambitionerna är stora. Jag ser fram emot att få ansluta till Bokio med så många smarta och duktiga människor jag kan lära mig från, säger Mladen Pilipovic, Head of Engineering på Bokio i en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS