För ett år sedan pekades han ut som favorit till vd-posten för SAS efter Rickard Gustafson. Så blev det inte, nu lämnar Simon Pauck Hansen flygbolaget efter 26 år.
Vd-favoriten lämnar SAS

Mest läst i kategorin
Efter många års trogen tjänst och framgångsrik karriär inom SAS lämnar Simon Pauck Hansen nu bolaget.
Pauck Hansen har spelat en nyckelroll i processen med att ta SAS genom den största krisen flygindustrin någonsin har upplevt, samtidigt som han arbetat på att förbereda SAS för en konkurrenskraftig framtid i den nya marknaden, skriver SAS i ett pressmeddelande.
–Simon Pauck Hansen har gjort betydande insatser för SAS under alla de år han varit i bolagets tjänst. Vi är mycket ledsna över att han har valt att lämna SAS, och jag vill personligen tacka Simon för vårt nära samarbete och hans engagemang för företaget under min tid som vd, säger Anko van der Werff, SAS vd och koncernchef i en skriftlig kommentar.
När Rickard Gustafson lämnade SAS i början av året så var bland andra flygbranschanalytikern Hans Jørgen Elnæs säker på att SAS skulle rekrytera internt.
– Jag tror att SAS behöver en vd som har djup kunskap om företaget och luftfart i allmänhet. Därför tror jag att SAS sannolikt rekryterar internt. Mitt bästa tips är SAS operative chef, Simon Pauck Hansen, sa han till Realtid då.
–Jag började i SAS som trainee för 26 år sedan och jag är mycket tacksam för alla erfarenheter och möjligheter som jag fått under denna tid. Det är dock dags för mig att lämna över tyglarna. SAS kommer alltid att ha en speciell plats i mitt hjärta, och det har varit ett väldigt svårt beslut för mig att ta, säger Simon Pauck Hansen, avgående SAS Executive Vice President & Chief Operating Officer i sin presskommentar.
Simon Pauck Hansen lämnar över ansvaret till Mikael Wångdahl, för närvarande VP SAS Link och External Production, som går in i rollen som tillförordnad Chief Operating Officer.









