Rysslands vice försvarsminister Timur Ivanov har gripits för att ha tagit mutor, rapporterar ryska nyhetsbyrån Tass.
Rysslands vice försvarsminister gripen för mutor

Ivanov anklagas för att ha tagit emot en muta som en del av en organiserad grupp när han utförde kontrakts- och underleverantörsarbete för försvarsministeriet. Han kommer att hållas i förvar fram till den 23 juni.
Också entreprenören Sergej Borodin har arresterats som Ivanovs medbrottsling.
”Borodin, som var vän med den ryske vice försvarsministern Ivanov som var ansvarig för byggfrågor och renovering av försvarsministeriets anläggningar, konspirerade kriminellt med tredje part”, sade domstolen.
Enligt Kreml har både president Vladimir Putin och försvarsminister Sergej Shoigu blivit informerade om Ivanov.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.







