07 sep.
2026

Realtid

Efter domen – Marcus Hansson avgår som finanschef för Balder

Marcus Hansson har i samförstånd med Balders ledning beslutat att avsluta sin anställning på Balder.
Realtid.se

Med anledning av domen avseende insiderhandel i Collectoraktien har Marcus Hansson, i samförstånd med Balders ledning, beslutat att avsluta sin anställning på Balder. Hansson lämnar tjänsten omgående.

–Jag är besviken och överraskad över domen och jag har fortsatt väldigt svårt att tro att Marcus medvetet har gjort något fel. Utifrån tingsrättens fällande dom har vi dock gemensamt kommit fram till att det är bäst för alla parter att han får lämna bolaget, säger Balders vd Erik Selin i en skriftlig kommentar.

Erik Selin kommer från och med den 2 juni 2022, under en övergångsperiod, att ta över finanschefens ansvar. Rekryteringsprocessen efter en ersättare inleds omedelbart. Det framgår av ett pressmeddelande.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Tysk polisbild
Juridik

Misstänkt mordbrand mot försvarsjätte – två gripna

04 sep. 2026
Juridik

OpenAI utmanar Google – vill ta över advokatbyråernas vardag

04 sep. 2026
IT & tech

Apple stäms på miljarder – svenska apputvecklare kan stå på tur

03 sep. 2026