06 nov.
2026

Realtid

Efter oväntade förluster: Japan utreder strukturerade obligationer

Kritik över oväntade förluster har lett till att de inhemska storbankerna Sumitomo och Mizuho tvingats begränsa eller helt stoppa försäljningen av strukturerade obligationer.
Rikard Jansson

Rikard Jansson

Den japanska finansinspektionen, FSA, planerar att utreda hur utländska investmentbanker säljer strukturerade obligationer i landet.

Bakgrunden är att många köpare av dessa obligationer beklagat sig över oväntade förluster. Kritiken har lett till att de inhemska storbankerna Sumitomo och Mizuho tvingats begränsa eller helt stoppa försäljningen av dessa produkter.

Enligt uppgifter till Bloomberg News kommer FSA att titta på om de utländska investmentbankerna tillhandahåller tillräckligt med information om produkterna vid försäljning till lokala finansbolag, vilka sedan säljer dem vidare till privatkunder. FSA kommer också att titta på avgifterna som tas, sade en insynsperson.

FSA har avböjt att kommentera.

Mest läst i kategorin

spanien
Börs & finans

Olivoljan riskerar att bli för billig – odlare får inte sälja allt

06 nov. 2026
Affärer

Indisk miljardär köper europeiska energihamnar för 28 miljarder

06 nov. 2026
Makro

Nord Stream 2 förlorar i EU-domstolen – slipper inte gasreglerna

06 nov. 2026