Uppdaterad <pufftextlänk>Den krisdrabbade ryska oljejätten Yukos har begärts i konkurs av sina banker, rapporterar nyhetsbyrån Interfax.</pufftextlänk> Den domstol som tagit emot konkursansökan har enligt talesmän för Yukos accepterat att ta upp fallet.
Yukos i konkurs


Mest läst i kategorin

– Vi är förvånade över det här, sade Claire Davidson, Yukos taleskvinna, till Reuters.
Yukos rubelaktier hade fallit med 10 procent till 44,15 rubel klockan 12.50 svensk tid.
Bland de fjorton kreditgivarna finns franska Société Générale och tyska Deutsche Bank, Citigroup, ING, BNP Paribas samt Commerzbank.
Tidigare har det kommit rapporter om att företagets verkställande ledning i Moskva vägrar att acceptera den överordnade Yukos-ledningen, som leder företaget från utlandet sedan över ett år tillbaka.
Yukos var en gång Rysslands största oljebolag, men kämpar nu för sin överlevnad. Internationella kreditgivare försöker få tillbaka 3,9 miljarder kronor från företaget. Samtidigt har Yukos främsta produktionsanläggning, som nu ägs av oljebolaget Rosneft, stämt Yukos för misskötsel och kräver tiotals miljarder kronor i ersättning.
Yukos har sagt att man har 50 miljarder kronor kvar att betala av de 216 miljarder kronor som företaget krävs på för skattefusk. Yukos har också fått en ny räkning på 26 miljarder kronor för obetalda skatter 2004.
Skattekraven mot Yukos och fängslandet av Michail Chodorkovskij, Yukos förre vd, ses som politiskt motiverade. Chodorkovskij avtjänar nu ett åtta år långt fängelsestraff i ett fängelse vid den kinesiska gränsen.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








