Industrifonden samleder en ny finansieringsrunda och går in med pengar tillsammans med Northzone.
Widespace tar in 15,8 miljoner euro
Mest läst i kategorin
Svenska teknologiföretaget Widespace tar in kapital i en ny finansieringsrunda som ska främja en expansionstakt på nyckelmarknader.
Det är den största kapitalanskaffningen för bolaget hittills och merparten sker i form av en nyemission riktad till nuvarande ägarna Northzone och Industrifonden bland annat.
Industrifonden samleder den nya finansieringsrundan och investerar 5 miljoner euro av totalt 15,8 miljoner. Den statliga fonden gjorde sin första investering tillsammans med riskkapitalbolaget Northzone 2012.
– Widespaces djupa förståelse för varumärkesbyggande i mobilen, tillsammans med en hög teknologisk innovationsnivå skapar en unik position i bräschen för den digitala evolutionen. Vi är stolta över att få vara en del av denna framgångssaga, både historiskt och nu i nästa steg”, säger Industrifondens investment manager Johan Englund.
Det svenska teknolgiföretaget grundades av Henric Ehrenblad och Patric Fagerlund 2007 och har blivit topprankat i Deloitte’s Technology Fast 500 de senaste två åren. Tjänsten bolaget levererar går ut på att göra mobilannonser relevanta för användare via appar och webbsidor globalt.
– Vi kommer även att investera ytterligare inom strategiska områden såsom automatisering och visualisering av data. Vår unika teknologiska lösning har gett oss en ledande position på alla viktiga marknader i Europa och vi strävar efter att fortsätta vår starka tillväxt under de kommande åren, säger vd och medgrundare Fagerlund.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet








