Japans premiärminister varnade igår för att konjunkturen kan vara på wäg (!) nedåt igen – som efter mitten av ett dubbelve ("w"). Men han får mothugg.
Waxa på, Waxa av...

Samtidigt pekar analytiker enligt brittiska Times Online på att det från premiärministern, den sedan enbart tre månader sittandes Yukio Hatoyama, kan vara fråga om skrämseltaktik för att han ska få igenom en budget som pga stora finanspolitiska stödåtgärder kan komma att innehålla skattehöjningar.
Hur som helst: som skäl för att den japanska ekonomin skulle kunna vara på väg utför igen anger Hatoyama att deflation nyligen har uppstått, och att yenen är stark jämfört med utländska valutor, vilket gör det svårt för de japanska exporföretagen. Sådana farhågor ska även ha vädrats av diverse andra bedömare.
Times rapporterar också om en motsättning mellan japanska finansdepartementet och centralbanken: förra veckan ska de ha publicerat varsina rapporter om Japans – världens näst största ekonomi efter USA – ekonomiska läge. Centralbanken var mycket mer optimistisk än finansdepartementet, som anklagade centralbanken för att ”sova vid ratten, som vanligt”.




