21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Wal-Mart höjer prognosen

administrator

administrator

Den amerikanska detaljhandelsjätten Wal-Mart Stores höjer sin vinstprognos för helåret 2009 till 3:57-3:61 dollar per aktie.

Anledningen är att försäljningen under tredje kvartalet i år ökat med 1,1 procent till 98,7 miljarder dollar.

Resultatet för tredje kvartalet var bättre än väntat. Vinsten per aktie blev 84 cent per aktie.

Analytiker hade i snitt räknat med en vinst per aktie på 81 cent och en försäljning på 99,9 miljarder dollar enligt en sammanställning av prognoser gjord av Reuters.

För fjärde kvartalet i år räknar Wal-Mart Stores med en rörelsevinst per aktie på 1:08-1:12 dollar per aktie.

I sin delårsrapport, redovisad på torsdagen, lyfter detaljisten även fram att man tagit marknadsandelar i USA, Storbritannien och Mexiko. Besöksfrekvensen i kedjans butiker har också börjat öka.

Senaste lediga jobben