20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

VPC blåser Affärsvärlden

administrator

administrator

VPC har utnyttjat sitt monopol på data om ägare i aktiebolag konstaterar Stockholms tingsrätt i en dom i dag. Monopolet blåste upp vinsterna när storbankerna sålde VPC i somras.

Det är dock inte tidningen Affärsvärlden som får skadestånd, även om tidigare chefredaktör Olle Rossander förhörts i fallet.

Det är istället Rutger Kahn som kammar hem pengarna. Han drog VPC inför rätta med krav på 7,6 miljoner kronor i uteblivna intäkter och upptrissade kostnader. Om domen vinner laga kraft får han rätt till 3,9 miljoner kronor.

Rutger Kahn kontrollerar tre bolag som utmanade Värdepapperscentralens ställning redan 1998, då han ställde ut på en finansmässa i Göteborg intill VPC. VPC ringde upp och sedan dess har han haft svårt att få något levererat.

VPC:s chefsjurist Arne Jansson förklarade i början av år 2000 att Rutger Kahn inte fick köpa någon cd av VPC och att kostnaden för utskrifter skulle var ”flera miljoner”, anför Rutger Kahn i domen.

Arne Jansson har inte analyserat domen ännu, men han tycker inte att målet handlar om att VPC skulle missbrukat sin ställning gentemot en konkurrent.

– Nej, nej. Det här rör inget sådant, säger han till Realtid.se.

– Vi gör ingen bedömning på det sättet. Målet rörde generella principer och hur vi hanterar offentlig information. Pricniperna gäller för alla.

I slutet av 2001 höjde VPC priset för Affärsvärlden för en cd från 50.000 till 125.000 kronor.

Rutger Kahn hävade att uppgifterna var offenliga varpå VPC svarade att Rutger Kahn då kunde ringa runt och be om uppgifterna hos vart och ett av bolagen.

”Situationen kan jämföras med den som uppstår på marknader för upphovsrättsliga verk. Köpare på denna marknad kan i teorin vända sig till var och en av upphovsrättsinnehavarna men det har i praktiken visat sig omöjligt. De har istället varit hänvisade till att köpa rättigheterna till verken från en upphovsrättsorganisation som därmed blivit en oundviklig handelspartner”, skriver tingsrätten.

Tingsrätten hänvisar till att EG-domstolen och marknadsdomstolen kommit fram till samma sak, bland annat i ett mål mellan Kanal5 och TV4 mot Stim.

Tingsrätten bedömer att det handlar om leveransvägran snarare än om överprissättning eller en prisdiskriminering.

Tingsrätten konstaterar att VPC tjänat pengar på sitt monopol eftersom ”VPC mottagit klagomål från personer som uppgett att de fått reklam på vilken det framgått att den som skickat ut denna hämtat adressuppgiften från VPC”.

De fyra svenska storbankerna sålde sina andelar i NCSD, Nordic Central Securities Depository – före detta Värdepapperscentralen (VPC), till belgiska Euroclear i somras.

Monopolet gjorde verksamheten mycket lönsam.

Nordea gjorde en vinst på omkring 840 miljoner kronor, SEB 750 miljoner och Handelsbanken cirka 700 miljoner kronor, enligt pressmeddelanden.

Euroclear har tillsatt Anso Thyre som vd. Tidigare vd Kjell Arvidsson är i dag arbetande styrelseordförande.

Senaste lediga jobben