Realtid

Volvo ska lära USA trafiksäkerhet

Martin Schori
Uppdaterad: 28 feb. 2007Publicerad: 28 feb. 2007

Nästa vecka håller Svenska Exportrådet en konferens i Washington där tjänstemän och företagsledare ska lära amerikanerna svensk trafiksäkerhet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Sverige är ett av de länder där det sker minst olyckor i hela världen. Mellan 2004 och 2005 sjönk antalet döda i trafiken med 40 personer om året jämfört med perioden 1996-1998, då Nollvisionen lanserades.

I USA ser det värre ut. Varje år dödas 43.000 människor på landets bilvägar.

Nu är det alltså tänkt att Sverige, och svensk bilindustri, ska hjälpa amerikanerna att få ner siffrorna. På konferensen, kallad ”A Safe Way Home”, träffas politiker, tjänstemän och företagsledare från båda länderna på svenska ambassaden i Washington. Det skriver Volvo i ett pressmeddelande

Bland annat ska Vägverkets trafiksäkerhetsdirektör Claes Tingvall och Volvos Tomas Broberg tala. Därefter ska amerikanska företrädare berätta om inhemska strategier för att sänka dödstalen.

Att Sverige har så pass låga dödssiffror är ingen tillfällighet, säger Lennart Pilskog, ansvarig för myndighetskontakter på Volvo Lastvagnar.

– Vi har ju den svenska modellen, ett samarbete mellan industri och myndigheter när det gäller trafiksäkerhet. Till exempel genomför utredningar tillsammans med polisen direkt på olycksplatserna, säger Pilskog till Realtid.se.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Martin Schori
Martin Schori
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS
Spela klippet

Svenskar rustar för ökat sparande inför ISK-reformen

När den sänkta skatten på investeringssparkonton (ISK) träder i kraft vid årsskiftet planerar många svenskar att öka sitt sparande. Fyra av tio svenskar planerar att öka sitt sparande – och särskilt stort intresse finns bland unga under 29 år. Hela sex av tio i den gruppen uppger att de vill spara mer, enligt en ny […]