Buss- och lastbilstillverkaren Volvo redovisar en kvartalsvinst efter finansnetto på drygt 2,3 miljarder. Aktien är upp från 80 till 93 kronor.
Volvo rusar på börsen


Motsvarande period i fjol var förlusten 5,8 miljarder.
Efter bara ett par minuters handel på Stockholmsbörsen hade B-aktien stigit med 10 procent till 89:95 kronor.
– Det är en mycket bra rapport, säger Hampus Engellau, analytiker på Handelsbanken, om Volvos oväntade miljardvinst.
– Den visar på en resultatförbättring i alla affärsområden, genererad av kostnadsbesparingar, en solid prisbild och att man nu har fått upp kapacitetsutnyttjandet i produktionen och samtidigt justerat kapaciteten till efterfrågan, fortsätter han.
– Den är definitivt bättre än förväntat. Vi hade förväntat oss en förbättring i marginalen, men inte så här mycket.
Volvos försäljning uppgick till 58.617 miljoner kronor, jämfört med 56.121 miljoner kronor ett år tidigare.
Analytiker hade i snitt, enligt Reuters,väntat sig en förlust före skatt på 420 miljoner kronor och en försäljning på 55.755 miljoner kronor.
Samtliga affärssegment var lönsamma under kvartalet, skriver vd Leif Johansson i rapporten. Kreditförlusterna har minskat men är fortsatt relativt höga. Men en fortsatt global återhämtning väntas resultera i ytterligare förbättringar. Efterfrågan på lastbilar fortsätter att öka överlag och orderingången steg med 15 procent jämfört med sista kvartalet i fjol. I Europa finns tecken på gradvis förbättring. I Nordamerika var efterfrågan på nya lastbilar fortsatt låg, men efterfrågan på begagnade lastbilar har ökat.
”Vi förväntar oss att efterfrågan på nya lastbilar i Nordamerika förbättras under andra halvåret och att den gradvisa förbättringen vi sett i Europa fortsätter”, skriver Johansson i rapporten.
Volvo AB behåller därför sin tidigare bedömning att lastbilsmarknaden i år kommer att ha en total tillväxt på 10 procent i Europa och 20-30 procent i Nordamerika.
TT/Realtid.se




