UPPDATERAD Sony Ericsson flaggar för en lägre vinst under årets andra kvartal. Beskedet fick Ericssonaktien att backa med 10 procent på Stockholmsbörsen.
Vinstvarning från Sony Ericsson

Sony Ericsson flaggar för en lägre vinst under årets andra kvartal. Orsaken är en minskad efterfrågan på mobiltelefoner. Dessutom har bolaget drabbats av leveransförseningar, enligt ett pressmeddelande från Ericsson.
Beskedet fick Ericssonaktien att backa med 10 procent på Stockholmsbörsen. Även Nokia faller på börsen.
– Vi ser en fortsättning på problemen under första kvartalet med en avmattning av efterfrågan, särskilt i Västeuropa och andra mogna marknader där vi alltid varit starka, säger Sony Ericssons informationschef Aldo Liguori till TT.
– Samtidigt har vi sett växande aktivitet för oss i Nordamerika och Latinamerika. Vi har sett ett mycket bra mottagande av Walkman-telefoner i båda de regionerna.
Liguori understryker att bolaget kommer att vara sparsamt med kommentarer kring vinstvarningen men pekar på att informationen kommer att bli bredare när delårsrapporten presenteras 18 juli.
– Men vi har en försening av en del nya Sony Ericsson-produkter. De började skeppas under andra kvartalet men något senare än vi från början hade planerat, säger Liguori.
Liguori bekräftar också att bolaget har fortsatt att satsa på forskning och utveckling under andra kvartalet.
Vid sin förra vinstvarning i mars pekade Sony Ericsson på att den internationella finansoron hade en del i problemen. Bolaget hade också svårigheter med att få tag på komponenter men Liguori vill inte kommentera om det problemet nu är löst.
– Det får vi återkomma till 18 juli, säger han.
Sony Ericsson skriver att bruttomarginalen spås försämras jämfört med föregående kvartal och andra kvartalet i fjol. För andra kvartalet 2008 förväntas bolaget nå ett nollresultat.
Sony Ericsson räknar med att sälja omkring 24 miljoner telefoner under årets andra kvartal.
Det genomsnittliga försäljningspriset på Sony Ericssons telefoner under andra kvartalet beräknas landa på 115 euro.
Det är efterfrågan på telefoner i medel- och högprissegmenten som dämpats, enligt bolaget.
Sony Ericsson, som ägs till hälften av svenska Ericsson, offentliggör sin halvårsrapport den 18 juli.
Antalet sålda telefoner är ungefär i linje med förväntningarna för det andra kvartalet (Q2). Den stora avvikelsen är att vinsten i princip försvinner.
– Jag tror att konsensus låg någonstans kring 200 miljoner euro för hela bolaget. Nu blir det noll. Det är en väldigt stor skillnad. Men det är inte så stor skillnad i hur många telefoner som säljs och snittpris, säger Greger Johansson, analytiker på Redeye, till TT.
– Att resultatet blir så svagt fast volymerna verkar ganska okej beror antagligen på att Sony Ericsson har haft en dålig produktmix. De har inte haft så många nya telefoner. Sedan tror jag också att de har dragit på kostnaderna en hel del i Q2, säger Johansson.
Han tror dock att Sony Ericsson har goda chanser att komma tillbaka på banan igen.
– Det har varit väldigt få nya produkter som har kommit ut och det har man vetat om. Man vet också att det kommer att komma mer i Q3 och Q4, så det finns rätt stora möjligheter att komma tillbaka. Sedan är frågan om man kommer hela vägen tillbaka. Men att det ska bli bättre är relativt troligt, säger Johansson.
Häromveckan meddelade Sony Ericsson att bolaget står fast sin tidigare prognos om en ökning av den totala mobiltelefonförsäljningen i år med 10 procent.





