Realtid

"Viktigt att ha is i magen"

Realtid.se
Uppdaterad: 14 aug. 2015Publicerad: 14 aug. 2015

Ratos har en välfylld kassa men svårare att hitta nya förvärvsobjekt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Konkurrensen om förvärvsobjekten på transaktionsmarknaden är hård och ”för Ratos del innebär det att det för närvarande är lättare att sälja bolag än att förvärva”. Det skriver vd Susanna Campbell i halvårsrapporten på fredagen.

Av rapporten framgår att Ratos har 4,3 miljarder kronor i kassan efter vårens försäljning av bland annat Nordic Cinema Group och ytterligare försäljningar i nyintroducerade Inwido. Hittills i år har det blivit ett förvärv i form av Speed Group som väntas slutföras under innevarande kvartal.

”Vi anstränger oss mer än normalt på förvärvssidan, då det kräver mer arbete att vaska fram guldkornen. I ett marknadsläge som detta är det också extra viktigt att ha is i magen”, skriver Susanna Campbell.

Prognosen för resten av året är att transaktionsklimatet och blir fortsatt positivt vilket mellan raderna talar för ytterligare exits.

Ratos rapporterar en totalavkastning på 20 procent för den egna aktien under perioden. Resultatet per aktie blev 0,65 kronor (-0,39).

Ratos egna förvaltningskostnader ökade jämfört med samma period 2014 till 155 miljoner kronor (98). Bonusavsättningar och ökade transaktionskostnader är främst förklaringen.

Ratos ser överlag en positiv trend när det gäller utvecklingen för bolagen i den egna portföljen. Undantaget är fortsatt norska Aibel som redovisar sjunkande intäkter. Ett bättre resultat första halvåret rapporteras men detta väntas bli sämre under andra halvan av året, skriver Ratos i rapporten.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS