Det säger Torbjörn Lindmark, en av två nya Managing Partners som advokatfirman MAQS har utsett.
"Vi ska bli Sveriges fjärde största byrå"

Fredrik Iverström har utsetts till ny Managing Partner i Göteborg och Torbjörn Lindmark till MP på MAQS, Stockholm.
– Det är både roligt och utmanande, säger Torbjörn Lindmark, till Realtid.se.
Torbjörn Lindmark kom från Vinge till MAQS i januari 2006 och blev delägare på firman 2008. Efter sju år på Vinge tog han sin portfölj och flyttade snett över Norrmalmstorg.
– Det var inte särskilt långt, säger han.
Anmäl dig till Realtid.ses NYhetsbrev Juridik.
I fjol stod det klart att MAQS expanderar österut genom att slå upp två nya kontor i Lettland och Litauen. Firman fanns redan i Estland och därför var det ett naturligt steg, menar Lindmark. Att fortsätta expansionen österut finns det dock inga konkreta planer för i nuläget.
– Vi har inga ytterligare kontorsexpansioner på gång för närvarande. Men vi ser ju att konjunkturen vänder så vi är för att rekrytera ytterligare jurister i Sverige.
Ja, jag såg er annons i Svenskan i dag.
– Vi vill upp betydligt i storlek.
Hur stora ska ni bli?
– Målsättningen är att komma upp bland dem fyra största i Sverige inom ett par år.
Men den rekrytering som pågår nu är inte så omfattande utan handlar om mellan fyra- fem biträdande jurister som ska förstärka Stockholmkontoret.
Är det ett bra läge att rekrytera?
– Marknaden går helt klart mot ljusare tider och då ökar konkurrensen om de utexaminerade.
Lindmark anser att marknaden är rätt så stabil för tillfället.
– Den har inte börjat att lyfta helt ännu men förhoppningsvis tar det fart ordentligt nästa halvår.
I Sverige har vi på senare tid sett finska byråer göra entré. Ni har expanderat österut, precis som Magnusson, ser du några andra generella trender på den svenska advokatmarknaden?
– Det är möjligt att några medelstora svenska byråer skulle gå ihop så småningom. Men det ingenting konkret som jag har hört någonting om.
Tidigare Managing Partners, Berndt Fürst, i Stockholm samt Lars Lövgren i Göteborg återgår till klientarbete.




