15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Vi orsakar inte era handelsunderskott"

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 sep. 2010Publicerad: 24 sep. 2010

Ordkriget mellan kinesiska och amerikanska ledare trappas upp. USA kräver att Kina ökar värdet på sin valuta för att utjämna obalanser i världshandeln.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026

Intrigerna mellan USA och Kina trappas upp. USA kräver att Kina låter dess valuta, yuanen, stärkas. Kinas svarar att det inte kommer att ske då det skulle skapa social oro.

– Vi kan inte föreställa oss hur många kinesiska fabriker som skulle gå i konkurs och hur många kinesiska arbetare som skulle förlora sina jobb, sade Kinas premiärminister Wen Jiabao på onsdagen, under ett besök i New York.

Uttalandet kom efter att Kina ombetts att stärka sin valuta med 20 till 40 procent.

– Att be om en 40-procentig appreciering på kort skt är något som bara någon som inte är kunnig i nationalekonomi skulle göra. Det är inte rimligt att det skulle kunna ske snabbt”, säger Glenn Maguire på Societe Generale i Hong Kong till Bloomberg.

Kinas valuta är inte helt fast, utan den brukar sägas vara ”smutsigt flytande” (dirty floating). Sedan den 19 juni, när den kinesiska centralbanken lovade en mer flytande växelkurs, har yuanen också stärkts två procent mot dollarn.

Men de flesta bedömare anser alltså att den kinesiska valutan är mer undervärderad än så. Kinas valuta hålls undervärderad genom att centralbanken köper upp dollar och annan utländsk valuta på marknaden. På så sätt hålls växelkursen konstlat hög.

Den kinesiska centralbanken använder i sin tur den utländska valutareserven för att köpa finansiella tillgångar, i syfte att få avkastning. Det är av denna anledning som kineserna är så stora innehavare av amerikanska statspapper.

USA:s statsskuld finansieras alltså till stora delar tack vare den kinesiska penningpolitiken.

ANNONS

Samtidigt anklagas Kinas penningpolitik för att orsaka amerikanska handelsunderskott. Barack Obama sade i måndags att Kinas valutaregim ger en fördel för Kina i världshandeln.

Men Kinas premiärminister anser att det är USA:s investerings– och sparkultur, snarare än den kinesiska valutakursen, som ligger bakom landets stora handelsunderskott.

Enligt Wen Jiabao fokuserar Kina på arbetskraftsintensiv tillverkning medan USA sedan länge slutat producera sådana produkter.

– Skulle USA sluta importera dessa varor från Kina skulle de behöva importera dem från något annat land, sade han på onsdagen, skriver Bloomberg.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS