Norton Rose Fulbright-utredningen kom inte hela vägen.
"Vi har inte svaren"


Mest läst i kategorin

Teliasonera tvingas nu erkänna att bolaget inte har kontroll på sina historiska affärer i Azerbajdzjan trots omfattande utredningar med hjälp av advokatbyrån Norton Rose Fulbright.
Det är SVT:s Uppdrag granskning tillsammans med TT och researchorganisationen OCCRP som i veckan presenterar nya uppgifter om misstänkta mutor i den lokala operatören Azercell.
Enligt de nya uppgifterna har Telia fått stora affärsfördelar i landet och kunnat ta över Azercell till rabatterat pris samtidigt som man har bjudit in en lokal delägare som av allt att döma har nära band till presidentfamiljen.
Enligt SVT är det advokaten Olivier Mestelan som är den sista synliga företrädaren i bolagsstrukturen bakom den lokala partnern. Mestelan har i andra sammanhang företrätt president Ilham Alijevs döttrar.
Telias koncernchef Johan Dennelind sa på stämman i april att ”vi utgår i vårt förhållningssätt sedan en tid tillbaka, från att vi har en minoritet sägare som är makten i Azerbajdzjan nära”.
I en intervju med Uppdrag Granskning medger han att Telia inte har lyckats utreda skälen till det speciella affärsupplägget. Norton Rose Fulbright lämnade sin hemligstämplade rapport våren 2014.
– När man tittar djupare på den transaktionen vilket vi har gjort så är det för många frågetecken. Vi spenderade över ett år med expertis utifrån och naturligtvis med expertis även inifrån för att försöka få svar. Men vi har inte svaren och det är besvärande, säger Dennelind.
Enligt SVT har Telia inte polisanmält händelserna men materialet ska vara överlämnat till åklagare.
Se SVT:s sammanställning av affärerna och bolagen på denna sida.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








