Realtid

"Vi har förändrats under tre års tid"

Realtid.se
Uppdaterad: 22 sep. 2015Publicerad: 22 sep. 2015

East Capital-sfärens översyn av avtalet mellan de egna bolagen beror inte på kritik från externa parter. Aktiespararna välkomnar dock initiativet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

Igår meddelade East Capital Explorer att dess förvaltare och delägare East Capital tagit initiativet till att se över hela upplägget som är reglerat i investeringsavtalet mellan de båda bolagen.

Explorers finans- och investor relations-chef Lena Krauss uppger till Realtid.se att det är de senaste tre årens förändring i verksamheten som ligger bakom beslutet, mer än någon extern kritik kring avtalets upplägg.

– Vi har förändrats under tre års tid, från fonder till ett mer renodlat riskkapitalbolag, och de här diskussionerna är en konsekvens av den förändringen mer än något annat. Det är ett helt annat bolag än när vi startade 2007 och vi välkomnar att se över strukturen för att återspegla det, säger hon.

En arbetsgrupp ska se över investeringsavtalet och ta ett beslut innan årsskiftet. Den största förändringen inom verksamheten är att East Capital Explorer har fler direktinvesteringar, vilket innebär att investmentbolaget har en större del av ansvaret nu.

– Med direktinvesteringar ligger investeringsbesluten hos oss. Vi har tätare direktkontakt med bolagen och vi beslutar om exits eller tilläggsinvesteringar. Sedan jobbar vi ändå väldigt nära East Capital, som är själva förvaltaren, säger Krauss.

Upplägget mellan de två bolagen har kommit under kritik tidigare och Explorer tog redan förra året initiativet till en ändring i avtalet, där förvaltningsavgifterna som går till förvaltaren sänktes. Den andra förändringen innebär att en vinstdelning endast utgår vid en exit.

Huruvida det är just avgiftsstrukturen som ska ses över igen eller annan del av verksamheten vill inte Krauss säga mer om, annat än att East Capital Explorer välkomnar initiativet.

– Vår ambition är att helheten ska återspegla bolaget som den är nu och vår riktning framåt, men vad exakt det innebär får vi återkomma till. Pratar vi om den avgiftsförändring som vi gjorde förra året, så var den planerad en längre tid. Men man får visserligen vara ödmjuk och säga att skriverierna kan ha skyndat på processen, säger hon.

ANNONS

Det är framför allt Aktiespararna som varit starkt kritiska mot den gamla avgiftsstrukturen och sagt att Explorer borde läggas ner helt. Efter uppmärksamheten skedde de redan nämnda förändringarna och en ytterligare översyn av upplägget är bara positivt, säger Albin Rännar, chef för marknadsbevakning på Aktiespararna till Realtid.se.

– Om de gör ytterligare översyn så är det bara bra. Det har varit en pengamaskin för delägarna och grundarna. Speciellt när Ryssland har gått så dåligt den senaste tiden är det av ytterligare vikt att det blir rättvist mellan spararna vars pengar förvaltats och de som tagit betalt för att förvalta pengarna, säger han.

Rännar liknar problemet med det ärende som föreningen driver mot Robur men här handlar det om att East Capital Explorer tagit för hög risk och inte levererat.

– Fast det har varit en ersättningsmodell som gör att förvaltningsbolaget alltid kommit på fötter, medan spararna får ta smällen.

I slutet av augusti framkom uppgifter att en grupp småägare under ledning av investmentbolaget Navos Capital, grundat av före detta Cevian-medarbetaren Mikael Walther, samarbetar för att öka sitt inflytande i East Capital Explorers valberedning och styrelse.

Krauss vill inte uttala sig om det har något att göra med det senaste initiativet, annat än att Explorer ”välkomnar en aktiv dialog med alla aktieägare”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS