Anders Svenssons bankkonto var på väg att tömmas på 26.000 kronor och Nordea gav rådet att vänta. <pufftextlänk>Nu backar banken. "Eftersom kunden i det här fallet behövde pengarna borde vi ha stoppat betalningen", säger Magnus Pettersson, chef för Kort och konsumtionskredit på Nordea.</pufftextlänk>
"Vi borde stoppat betalningen"

Mest läst i kategorin
Realtid.se skrev tidigare i dag om Anders Svensson som själv fick stoppa tjuvarna som var på väg att tömma hans bankkonto på 26.000 kronor. Någon hade köpt en lyxresa på en norsk nätresebyrå med hans kortnummer. Trots att betalningen var reserverad, och alltså ännu inte genomförd, kunde ingen av de fem Nordea-anställda som Anders Svensson var i kontakt med stoppa den.
– Det låter inte som om banken varit särskilt tillmötesgående, säger Gunnar Wikström, byrådirektör på Konsumentverket, till Realtid.se.
På Nordea blir chefen för Kort och konsumtionskredit förvånad över de svar som Anders Svensson fått från Nordeas kundtjänst.
– Det är ju orimligt. Vi kan ju ta bort en reserverad betalning, säger han och tillägger att det naturligvis endast sker när kundens önskemål verkar trovärdigt.
Gunnar Wikström på Konsumentverket har aldrig tidigare hört talas om ett sådant fall som Anders Svenssons. Att försvunna kort används eller koder kopieras vid så kallad skimming är känt sedan tidigare, men inte att ett i princip nytt kort används för ett köp på nätet utomlands.
– Det låter ju verkligen otäckt. Om det finns sådana här möjligheter att tömma konton på pengar från andra länder, säger han.
Nordea har däremot hört talas om tjuvknepen.
– Det kan hända att köp görs även när kortet inte är fysiskt närvarande. Därför har vi infört ett nytt system för alla de nätbutiker vi har avtal med. I det här fallet kan det ju vara så att någon tryckt in ett kortnummer som var snarlikt. Troligen ligger reservationen då ett par dagar, och sedan försvinner den automatiskt, säger Magnus Pettersson.
– I det här fallet behövde kunden pengarna, så vi borde ha stoppat betalningen, säger han.