Det blir värnplikt för oppositionen i riksdagen större delen av påsken.
Värnplikt för oppositionen i påsk


Riksdagens talman sagt nej till förlängd tid för S, V och MP att lägga motioner på regeringens förslag om att slopa den allmänna värnplikten. Förslaget, en proposition på 329 sidor, kom 23 mars.
– Jag är lite upprörd över att vi inte får förlängd motionstid, det här är den största förändringen av det svenska försvaret på hundra år. Regeringen har haft flera år på sig och vi får fjorton dagar, säger Anders Karlsson, socialdemokrat och ordförande i riksdagens försvarsutskott.
Lagen ska träda i kraft den 1 juli i år och för att det ska vara möjligt måste behandlingen i riksdagen vara klar fyra veckor före. Enligt talmannens kansli blev det nej till S begäran att förlänga motionstiden för att försvarsutskottets möjligheter att bli klara i tid inte skulle äventyras.





