22 juni
2026

Realtid

Varning för inflation i Europa

administrator

administrator

<pufftextlänk>Tillväxtfrämjande penningpolitik har ökat den globala och europeiska likviditeten till en nivå som kan ge för hög inflation, anser Otmar Issing, chefekonom i Europeiska centralbanken (ECB).</pufftextlänk>

Den väldigt expansiva penningpolitiken har lett till en stark likviditetsökning globalt och i euroområdet, sade han i en intervju som skulle publiceras i den tyska affärstidningen Handelsblatt på måndagen och som Reuters tagit del av.

ECB avbröt så sent som i december en period med rekordlåg styrränta och började strama åt. Men många bedömare anser trots det att räntan ligger för lågt.

Efter två höjningar ligger ECB-räntan nu på 2,5 procent och en tredje höjning väntas i juni.

Intervjun med Handelsblatt är en av de sista Issing gör som chefekonom i ECB. Han avgår formellt den 31 maj och har inget att göra med nästa penningpolitiska möte den 8 juni.

Inflationsnivån i euroområdet ligger trots rekordhöga energipriser bara marginellt över målet på två procent. I april noterades inflationen till 2,4 procent, en nivå som de flesta bedömare tror håller även för maj.

Issing betonade i intervjun att det var viktigt att beslutsfattare inte såg för kortsiktigt på räntepolitiken och lönebildningen.

TT

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

En stridsvagn tillverkad av KNDS. Arkivbild.
Börs & finans

Tysk-franskt ägaravtal kring försvarsföretag

22 juni 2026
Spela klippet
Realtid TV

Gustav Buder: ”Inom tio år är bitcoin säkrare än dollarn”

22 juni 2026