02 nov.
2026

Realtid

Världsekonomin går som tåget

administrator

administrator

OECD höjer prognosen för tillväxten i världen. Nästan alla länders BNP växer kraftigare än väntat i år.

OECD tror på bättre tider för både Japan och Euro-området, enligt ett uttalande under tisdagen. Organisationen anser att de höga oljepriserna bara påverkat världsekonomin marginellt.

Den japanska tillväxtprognosen för 2004 har skruvats upp till 4,4 procent från tidigare 3 procent. Euro-området skulle enligt tidigare bedömningar enbart växa med 1,6 procent, men antas nu växa med 2 procent.

Europas sorgebarn Tyskland, vars tillväxt skulle vara 1,1 procent i år, överraskar med 1,7 procentig tillväxt.

Prognosen för Frankrike skrivs upp till 2,7 procent från 2,0 procent.

Den amerikanska tillväxten skrivs där emot ned en aning, och beräknas av OECD hamna på 4,3 procent. En tillbakagång från tidigare prognos på 4,7 procent.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026