Realtid

"Vänta er högre risk men mindre avkastning"

Realtid.se
Uppdaterad: 17 nov. 2015Publicerad: 17 nov. 2015

Carmignacs ränteförvaltare pratar med Realtid om varför bolaget gillar banksektorn.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Investerare bör ställa in sig på högre volatilitet och lägre avkastning en längre tid framöver. Den åsikten delar Charles Zerah, portföljförvaltare för obligationer på franska bolaget Carmignac, med sig av under en intervju.

Investerarnas största oro den senaste tiden har kretsat kring hur och var pengarna ska investeras för att få någon form av avkastning.

– Avkastningen är mycket lägre överallt nu och det blir svårt att hitta en bra avkastning. Den finansiella repressionen har verkligen slagit hårt mot de europeiska investerarna.

– Utan tvekan bör de vänta sig större risk och mindre avkastning. Vi såg vad som hände i Japan och den massiva deflation de upplevde. De har haft låg avkastning länge och det har tagit de lång tid att till viss del flytta kapital från obligationsmarknaden till aktiemarknaden. Men även aktieavkastningen börjar förändras. I Europa har det gått hyfsat bra men många kunder är fortfarande motvilliga till att sälja räntor till förmån för aktier, säger Zerah.

Det finns fortfarande investeringar av värde på marknaden men problemet är att sambandet mellan risk och belöning inte är densamma längre. Det handlar inte längre om tvåsiffriga positiva resultat utan alla får nöja sig om de uppnår högre ensiffrig avkastning, menar han.

Räntenivån i USA kommer oundvikligen upp även här som tema och portföljförvaltaren går tvärtemot många kollegor i marknaden och undviker att mana till en räntehöjning.

– Vi tycker att de missade en god möjlighet till att höja räntan under första hälften av året när ekonomin var i en betydligt bättre ställning till ett sådant drag än den är nu, säger han.

När det kommer till punkten om vilka investeringar som den franska förvaltaren för närvarande ser värde i framgår det att banksektorn står högt upp på listan. Det är inte bara Carmignac och Charles Zerah som har stor exponering där utan flera banker och kapitalförvaltare har anammat samma strategi.

ANNONS

Nyligen skrev Realtid.se om Credit Suisses analys av både köp och säljsidan där utfallet blev att hedgefonder, traditionella fondbranschen och analytiker alla gillar banker just nu, medan alla känner negativt inför energisektorn.

– Vi gillar banksegmentet. Vi ser att de har förbättrat kärnprimärkapitalrelationerna och känns allt säkrare. Det här är en långsiktig ståndpunkt för oss så vi är väldigt bekvämma med att köpa på oss de delar inom kapitalstrukturen med högre risk, som CoCos (Contingent Convertible bonds, konverteringsbara obligationer, förf. anm.)

Exponeringen mot banker i Europa har varit den största bidragande orsaken till goda resultat, eftersom det är huvuddelen av allokeringen, förklarar Charles Zerah.

Andra riskabla delar av kreditmarknaden närmas dock med större försiktighet eftersom emittenterna ses som mer sårbara.

Tillverkningssektorn lider av Volkswagen-skandalen och lägre tillväxt i tillväxtmarknaderna, samt en minskad biltillverkning där.

I USA har det dessutom varit en hel del utflöde från high yield-segmentet, något som är kopplat till råvarosektorn och oljebolagen som drabbats av det fallande oljepriset.

– Det finns en smittoeffekt där, avslutar Zerah.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS