Realtid

Valutahedging skapar osäkerhet

administrator
administrator
Uppdaterad: 08 mars 2005Publicerad: 08 mars 2005

Även om ett företag lyckas reducera sin valutarisk med hjälp av olika hedgingstrategier, behöver inte det leda till en minskad osäkerhet kring prissättningen av bolagets aktier. Det visar ny forskning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Trots att nästan alla företag på dagens globaliserade marknad påverkas av växelkursförändringar så har det varit svårt att empiriskt påvisa tydliga ögonblickliga samband mellan valutakursutvecklingen och aktiekursutvecklingen. Studier har dock visat att aktiekursen tenderar att påverkas med en fördröjning. En förklaring som framförts är att det är svårt för marknadens aktörer att förutsäga hur ett bolags resultat påverkas av växelkursförändringar. Det leder i sin tur till att justeringar av aktiekursen först inträffar efter det att bolagens kvartalsrapporter publicerats.

– En orsak till att det kan vara svårt att förutsäga hur valutakursförändringar påverkar bolags resultat kan vara att marknaden inte fullt ut förstår bolagens risk management-strategier, säger Niclas Hagelin, forskare vid Stockholms universitet.

Tillsammans med Bengt Pramborg, också han verksam vid Stockholms universitet, har Hagelin undersökt hur marknadsreaktionerna ser ut för olika företag beroende på bolagens växelkursexponering och hedgingstrategier. Studien undersöker de bolag som varit noterade på stockholmsbörsen under perioden 1997 till och med 2000.

– Vi visar att bolag med större växelkursexponering, allt annat lika, i snitt upplever större kurskorrigeringar när kvartalsrapporterna offentliggörs, säger Niclas Hagelin.

Resultaten visar också på att hedging med derivat leder till större kursjusteringar i samband med att kvartalsrapporten släpps.

– Resultat kan tolkas som att den information som analytiker och investerare har kring bolagens hedging med hjälp av derivat, inte är tillräcklig för att de ska kunna bedöma vilka konsekvenserna blir för bolagens resultat, säger Niclas Hagelin.

Det leder till den något paradoxala slutsatsen att även om ett företag lyckas med att reducera sin valutakursrisk genom användandet av olika hedgingstrategier, så kan dessa strategier leda till en ökad osäkerhet kring prissättningen av bolagets aktier.

Studien publicerades nyligen i Journal of Multinational Financial Management.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS
Spela klippet

Svenskar rustar för ökat sparande inför ISK-reformen

När den sänkta skatten på investeringssparkonton (ISK) träder i kraft vid årsskiftet planerar många svenskar att öka sitt sparande. Fyra av tio svenskar planerar att öka sitt sparande – och särskilt stort intresse finns bland unga under 29 år. Hela sex av tio i den gruppen uppger att de vill spara mer, enligt en ny […]