Simon Savage på Man Group diskuterar sin strategi samt hur förvaltare kan förbättra sin prestation med hjälp av coaching.
"Utmärkt tid för marknadsneutrala förvaltare"
Mest läst i kategorin

Råvarupriserna, energipriserna, räntenivåerna och de växlande valutakurserna i dagens finansmarknad innebär att alla bolag på något sätt påverkas av de här faktorerna.
Det skapar en ytterst gynnsam miljö för aktiemarknadsneutrala strategier, enligt Simon Savage, portföljförvaltare och chef för europeiska lång/kort-strategier på brittiska hedgefondjätten Man Group.
I dagens miljö är det viktigt att inte behöva ge prognoser om i vilken rikting marknaden ska gå, menar han.
– Att förvalta en aktiemarknadsneutral strategi betyder att jag är nöjd med att inte behöva ha en speciell syn på marknaden. Det finns så många motstridiga argument där ute och ingenting har lösts egentligen. Många säger att det börjar se bra ut och det går uppåt men jag vet att det där bara är en grad av mänsklig partiskhet eftersom de förlitar sig på färsk erfarenhet och extrapolerar.
– Allt vi tittar på är vinnare och förlorare. Jag kan inte nämna mina favoritaktier just nu, det handlar inte om det. Det jag kan säga är det här är en fantastik tid för en aktiemarknadsneutral strategi, säger Savage.
Savage är förvaltare på GLG Partners, som blev en del av Man Group 2010. Strategin han ansvarar för fokuserar mycket på aktieurval, så kallad ”stock picking” och arbetar med att köpa aktier som väntas gå bättre än medel och blankar de som förväntas gå sämre.
En gynnsam miljö för aktieurväljare innebär dock även att förvaltaren måste vara försiktig i sin portföljkonstruktion och inte bygga en portfölj som är för tungt inriktad på makroteman.
– Har du till exempel en syn på att oljepriset fortsatt hålls nere och du blankar alla oljeproducenter och oljeupptäckare och köper flygbolag istället, så gissar du för mycket på oljesektorn om du skalar det fel. Och då är du inte längre en aktieurväljare utan en makrotrader och jag vet vem som vinner den striden. Det finns gott om möjligheter där ute och det är en bra tid att vara lång/kort men du måste ha färdigheten göra det rätt och hitta balansen, säger Savage.
Tanken är att en neutral strategi är lågt korrelerad till marknadens svängningar och minskar volatiliteten.
Det är något investerare börjat titta mer på och mer allmänt på alternativa strategier, menar Savage och lyfter även fram Norden i allmänhet och Sverige i synnerhet som marknader i framkant när det gäller aptit för hedgefondstrategier.
Många större institutioner i Norden har även satsat på att utveckla egna hedgefondliknande strategier i stället för att anlita externa förvaltare. Detta ser Savage som en ”naturlig konsekvens” av investerarens storlek och kunnande.
– Det finns alltid en kompromiss mellan att köpa eller bygga eget. Kan du så bör du göra det själv för att spara på kostnaderna. Men det finns alltid de som är ganska små och saknar kunnandet eller kapaciteten för vilka det är rimligt att titta på externa förvaltare, säger han.
Savage återkommer ofta till kunnande och färdighet bland portföljförvaltare under intervjun och menar att man kan träna dessa egenskaper mer genom att implementera en modell som tittar på hela investeringsprocessen, från hur tillfällen väljs ut, varför de väljs ut till det slutgiltiga resultatet.
Den brittiska förvaltaren använder sig av coacher från idrotten och avancerad teknologi för att skapa en så effektiv arbetsmodell för sina förvaltare som möjligt. Tanken är att skapa en modell för upprepad användning som minskar den mänskliga faktorn och vår fallenhet för att fatta partiska beslut.
I intervjun under förvaltarens senaste besök i Stockholm berättar Savage att branschen alltid fokuserat på fel sak, nämligen slutresultatet. Istället bör hela arbetsprocessen analyseras.
– Jag har inte varit med om en enda verksamhet där man bara analyserar resultatet och inte hur man kom fram till det. En förvaltare måste ha en modell för hela processen och kunna svara på frågan ”hur tjänar du pengar”. Frågar man en professionell pokerspelare så kan denne alltid svara på hur han vann över amatören, för att beslutsfattandet och analysen är uppdelade. En amatör tittar dock bara på utfallet. Samma problem finns här också, för mycket feedback fokuserar bara på utfallet.
Savage menar att felet ligger både hos förvaltarna och investerarna; förvaltarna får fortfarande pengar bara för att levererar resultat som är ”ok” och det finns inte tillräckligt stora incitament för att göra bättre än så.
– Jag tror den mänskliga faktorn är problemet ibland. Den är kraftig men vi har en fallenhet för partiskhet som i min mening gör att vi är födda till att vara dåliga förvaltare. Riskaversion och undvikande av förlust är ett exempel på detta. Förvaltare är inte födda utan fördomar, säger han.
– Belöningen att bara vara ok har alltid funnits där. Men för hedgefonder räcker inte det tycker vi. Vi är en elitbransch och tar högre avgifter för att vi påstår oss kunna leverera en högre riskjusterad avkastning men då måste vi också kunna bevisa det för att rättfärdiga dyrare tjänster. Då räcker det inte att bara vara ok, säger han.
Enkelt uttryckt förklaras det här tillvägagångssättet med att en förvaltare bör börja titta på hur ofta rätt aktier väljs jämfört med hur ofta fel val görs.
Enligt Savage kan det räcka med en träffbild på 50/50 om vinsten från rätt val är tillräckligt mycket större än förlusten från investeringar som inte faller väl ut. En träffbild som ligger på 50/50 kan då göras till en strategi som är möjlig att upprepa om investeringsprocessen och analyserna är organiserade i en modell.
Sedan tar bolaget hjälp från interna teknologiska system och kvantitativa analyser för att vidareutveckla och implementera en praktisk modell. Från idrottssidan har Shane Sutton, tränare till det brittiska cykellandslaget, anlitats som rådgivare, ett drag även Schroders gjort förra året.
Coachning har en roll att spela även i kapitalförvaltning och tillsammans med de övriga delarna av strategin tillåter det Man Group att rekrytera och behålla talangerna i branschen, menar Savage.
– En sak vi med säkerhet kan säga är att marknaderna alltid förändras och då måste man utveckla sina färdigheter, annars saknar man till slut relevans i en föränderlig värld. Från min 25 år långa erfarenhet av branschen kan jag säga att få bemödat sig med att utveckla förvaltares färdigheter och inställningen till coachning har ofta setts som ett tecken på svaghet. Men för att vara i eliten behöver du experter som tittar på varje del av processen. Så är det i idrott och jag tycker inte finansbranschen är annorlunda, säger han.
För hedgefondförvaltaren började den här processen 2007, men målet är att fortsätta utveckla den framöver.
– Den är en arbetsuppgift som aldrig tar slut. Men att förvalta andra människors pengar är ett privilegium så det här är steg vi måste ta, avslutar Savage.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.