Fjolåret var ett trendbrott för turismen i Sverige.
Utländska turister storshoppar

För första gången i modern tid gjorde utländska turister av med mer pengar i Sverige än vad svenska turister spenderade utomlands, enligt en rapport från Svensk Handel.
Utländska besökare gjorde av med 93,6 miljarder kronor på konsumtion i Sverige i fjol. Det betyder att exportvärdet för turismen är högre än det sammanlagda exportvärdet för järn och stål och svenska personbilar.
Och trots att det globala resandet minskade under 2009 som en följd av finanskris och lågkonjunktur, ökade antalet utländska gästnätter i Sverige med drygt tre procent i fjol.
– Det är framför allt våra nordiska grannar, tyskar och polacker som kommer hit, säger Yvonne Ingman, vice vd i Svensk Handel.
Det är inte bara billigare varor som lockar hit shoppingsugna turister. Kultur och rekreation lockar också.
– Man ska inte förakta den lilla sektorn, den är en drivkraft för turismen, säger Ingman.
Svensk handel skiljer på ”shoppingturist” och ”turistshopping”. I det första fallet är shopping det primära syftet med resan, till exempel en tripp till lågprisvaruhuset Gekås i Ullared, men inte i det andra fallet. Men väl på plats shoppar turisten i alla fall.





