Amerikanska myndigheter vidtar nu ytterligare åtgärder för att försvåra för utländska aktörer att köpa inhemska tillgångar. Köp av tillgångar som kan betecknas som "känsliga" utifrån inhemska intressen kan i fortsättningen leda till böter.
Utländska företag i USA riskerar böter
Mest läst i kategorin
En särskild myndighet – the Committee on foreign investment in the US, Cfius – undersöker möjligheterna att sätta upp särskilda villkor för utländska företag som vill investera i amerikanska tillgångar. De utländska företag som eventuellt bryter mot villkoren riskerar vitesföreläggande eller rena böter.
I vissa fall kan det handla om böter på motsvarande 10 procent av det utländska företagets omsättning.
Företrädare för utländska företag ifrågasätter rätten för Cfius att fatta beslut om böter, och menar att detta är ett ytterligare tecken på amerikansk protektionism och dessutom en form av exportrestriktion.
Myndighetsföreträdare försvarar planerna, och menar dessutom att de nya reglerna är att betrakta som ”milda”.
– En del tycke att vi är för tuffa, andra tycket at vi inte är tuffa nog. Det handlar om en balansgång, säger Clay Lowery på det amerikanska finansdepartementet, som citeras av Financial Times.
Vad det framförallt handlar om är att sätta upp särskilda villkor vid köp av tillgångar som bedöms vara av ”känsligt intresse” för USA. Myndigheternas agerande kommer bland annat efter det att ett företag från Dubai köpt fem amerikanska hamnterminaler, något som väckte stor (negativ) uppmärksamhet i USA.
De amerikanska myndigheterna menar också att det handlar om överenskommelser med utländska intressenter, och att böter eller vite bara blir aktuellt när dessa överenskommelser bryts av den utländska parten. Villkoren kan till exempel handla om särskilda krav på det utländska företagets anställda och att det i vissa fall ska vara krav på utländska företag att bilda separata dotterbolag att sköta verksamheten i USA.
Realtid.se
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.