03 nov.
2026

Realtid

Uppköpsläge för stekarmärke på dekis

administrator

administrator

Rea på fina gatan ger köpläge för riskkapitalister.

Tommy Hilfiger hittar inte tillbaka och vill bli uppköpta av Calvin Klein.

I Sverige hotar snömoset att sinka försäljningen av vårmode. Ute i världen är det konjunkturcyklerna som styr.

Anmäl dig till Finans och Försäkring-nyhetsbrevet som kommer ut på fredagar.

En notering av klädmärket Tommy Hilfiger på Euronext i Amsterdam krockade med Lehmankraschen hösten 2008, och sköts upp på obestämd tid. Försäljningen av statusbetonat mode störtdök nämligen i finanskrisens spår, liksom intresset för Tommy Hilfiger-aktien.

Riskkapitalbolaget bakom Tommy Hilfiger, Londonbaserade Apax, lyckades inte heller sälja till andra riskkapitalbolag.

Då återstår konkurrerande klädmärken som köpare av Tommy Hilfiger: Financial Times uppger att Apax nu försöker förmå nederländska modehuset Phillips-Van Heusen att köpa loss Tommy Hilfiger. Apax vill inte kommentera.

Apax ägde under en kort period 2002 själva en andel i Phillips-Van Heusen, som behövde hjälp att finansiera köpet av Calvin Klein.

Både Calvin Klein och Tommy Hilfiger har i olika omgångar försökt spela med i modebranschens elitserie jämte Dolce & Gabbana, Coco Chanel och Louis Vuitton.

Apax kom in i matchen genom att köpa ut Tommy Hilfiger från New York-börsen för 1,6 miljarder dollar 2005. Den gången var det också realisation.

Tommy Hilfiger peakade några år dessförinnan,
under it-bubblan år 2000, med en omsättning på ett par miljarder dollar om året, men tappade sedan snabbt i attraktion i takt med att en ny generation yuppies försvann.

Sedan dess har märket nylanserats flera varv som hip-hop och sportig folk-preppy, men utan att komma igen.

Nu ser Apax själva ut att tvingas slumpa bort sin investering. Den här gången är det efterskalven på kreditmarknaderna från finansbubblan som spökar.

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Klimakteriejätten säljs – nästan dubbla priset på fyra år

03 nov. 2026