UPPDATERAD Biljonpaketet från G20-mötet och ökande orderingångar inom industrin fick kurserna på Wall Street att stiga kraftigt och på bred front under torsdagen. Under fredagen steg också kurserna på de asiatiska börserna något.
Upp i New York och Asien

Mest läst i kategorin
Beskedet om att G20-ledarna kommit överens om att satsa ytterligare pengar för att motverka krisen fick världens börser att stiga ordentligt.
Vid stängning hade Dow Jones industriindex lyft 2,8 procent till 7.978,1. Nasdaqs kompositindex ökade med 3,3 procent till 1.602,6. Tokyos Nikkei 225 var upp 0,1 procent vid halv åtta svensk tid fredag. Japanska exportbolag fick också stöd av en svagare yen. Bäst i Asien gick Taiwans Taiex som steg med en hel procent. Att det inte blev mer kan bero på att många under fredagen tog hem veckans vinster. De asiatiska börserna har gått bra hela veckan.
Honda Motor steg med 4,3 procent, Canon med 3,7.
– Hela den psykologiska stämningen håller på att förändras från känslan att det är dåligt och kan bli värre till att ökade stimulanspaket åtminstone ger stabilitet, sa Charlie Aitken på Southern Cross Equities till Wall
Street Journal.
På andra sidan jordklotet steg industrins orderingång med 1,8 procent i februari efter ett halvårs nedgång.
– Folk börjar känna att vi kanske ser början till en vändning, sade Wall Street-strategen Craig Peckham till Reuters.
Tillverkningsindustrin lyftes av nya förhoppningar om att ekonomin kan vara på väg att stabiliseras. Caterpillar, världens största tillverkare av anläggningsmaskiner, steg med 8,8 procent.
Även finanssektorn gick upp på tilltron till en ljusning i världsekonomi och lättade redovisningskrav. Bank of Americas aktie steg med 2,7 procent.
Biljätten GM återhämtade sig efter den dystra onsdagen och aktien lyfte 5,7 procent efter tecken i mars på en första ljusning inom fordonsindustrin.
Stigande oljepriser fick även petroleumjätten Chevrons aktie att stiga 2,9 procent.
TT / Realtid.se