15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Två gripna för Federley-attack

administrator
administrator
Uppdaterad: 23 sep. 2010Publicerad: 23 sep. 2010

UPPDATERAD Säpo har i dag gripit två personer som är misstänkt för överfallet på riksdagsledamoten Fredrick Federley.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026

Han misshandlades utanför sitt hem i Hammarby Sjöstad i Stockholm.

Gripandet av de båda männen var lugnt och odramatiskt, enligt Säpo. De misstänks på sannolika skäl för grov misshandel och grov stöld och har varit anhållna i sin frånvaro.

Gripandena gjordes på två olika adresser i Stockholm, enligt Säpo. De måste begäras häktade senast på söndag.

Polisen arbetar nu bland annat med att försöka identifiera ytterligare två misstänkta gärningsmän.

– Det här ger hopp för alla som råkar ut för det här, säger Fredrick Federley till TT.

TT: Hur stor chans är det att de andra två grips?

– Nu spekulerar jag, men de lär ju känna varandra. I och med att det finns så pass bra vittnesmål på det hela så borde det vara svårt att komma undan i längden.

Han känner fortfarande av den hjärnskakning som han drabbades av vid överfallet.

ANNONS

– Jag blir väldigt trött när jag har varit i gång och det är ju den här jävla hjärnskakningen som gör det. När jag har suttit och gått i några timmar så känner jag mig sjösjuk – man vill spy och känner sig vinglig.

Säpo vill inte säga något om de gripnas ålder eller andra identitetsuppgifter.

– Det är ett beslut från förundersökningsledaren som leder arbetet, vi lämnar ingen ytterligare information. Det är ytterligare två personer som vi letar efter som är misstänkta gärningsmän, säger Peter.

Fredrick Federley blev överfallen utanför sitt hem förra onsdagen. Överfallet skedde bara några dagar före valet, men Federley har själv inte velat spekulera i om attacken var politiskt motiverad.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS