13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Tuffast för studerande med barn

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 jan. 2011Publicerad: 03 jan. 2011

Polariseringen mellan de svenska studenter som klarar sig på studiemedel och de som inte gör det blir allt tydligare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026
Makro

Xis historiska utrensning öppnar dörren för CIA:s spionoffensiv i Kina

13 feb. 2026

Polariseringen mellan de svenska studenter som klarar sig på studiemedel och de som inte gör det blir allt tydligare, även om fler klarar sina kostnader än för tre år sedan. Det säger Högskoleverket i sin analys i studien Eurostudent.

Slutsatsen stöds i en CSN-undersökning som visar att 80 procent av studenterna klarar sig på studiemedlen. Unga män som bor hemma har det bäst, ensamstående kvinnor med barn har sämst ställt, skriver Dagens Nyheter.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS