Hotell- och restaurangfacket har satsat 37 miljoner kronor i förhoppningen att få 7.000 nya medlemmar.
Trots satsning tappar HRF medlemmar

Mest läst i kategorin
Men två år senare har man förlorat 5.000 medlemmar och pengarna är nästan slut, skriver Göteborgs-Posten.
LO-förbundet HRF har sedan början av 2007 tappat cirka var tredje medlem. Förbundet har nu 38.000 medlemmar. Även HRF:s a-kassa har efter den kraftiga höjningen av avgiften tappat var tredje medlem sedan 2007 och har i dag 48.000 medlemmar.
I samband med förbundets strejkhot i början maj tillkom under månaden 1.000 nya medlemmar. Trots det har förbundet förlorat närmare 5.000 medlemmar sedan satsningen inleddes i maj 2008.
Anders Korphed, ordförande för HRF:s avdelning Väst, anser inte att miljonsatsningen är bortkastad:
– Nej, jag tror inte det. Det här är grunden till ett långsiktigt arbete. Vi har hittat formerna och jag tror att vi på sikt kommer att ha väldigt stor nytta av satsningen, säger han till GP.






