Det blev dags för vinsthemtagningar på tisdagens Stockholmsbörs efter de tidigare kraftiga uppgångarna.
Trist för banker på tisdagsbörsen
Mest läst i kategorin
Det skriver Nyhetsbyrån Direkt.
Både aktierna i Nordea och Swedbank föll över 7 procent.
De två andra storbankerna, SEB och Handelsbanken, fick se mindre nedgångar för sina aktier, men även de nedgångarna var större än för börsen som helhet.
OMXS30-index för de 30 största bolagen på Stockholmsbörsen, föll drygt 2 procent.
Exportorienterade bolag som Atlas Copco, SKF och Sandvik gick alla bättre än index, vilket förklarades med en svagare krona vilket omvänt innebar starkare euro och dollar. Det ger exportbolagen högre intäkter i kronor räknat.
Volvo-aktien föll först efter information om svag efterfrågan på lastbilar, men gynnades sedan av rykten om att Renault vill sälja sin ägarandel på 20 procent. Investor pekades ut som tänkbar köpare.
Bolaget Getinge som gör specialdiskmaskiner till sjukhus, och har skånska miljardären Carl Bennet som huvudägare, fick se sin aktie falla med över 15 procent.
Den negativa nyheten där var att ett av Getinges franska dotterbolag har fuskat med bokföringen.
Datakonsultbolaget Tietoenators aktie föll ytterligare efter måndagens vinstvarning.