17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Tre varningar före oljekatastrof

administrator

administrator

Arbetare på BP:s oljerigg fick tre varningar om att något var fel innan den förödande explosionen i Mexikanska golfen ägde rum.

Nu väntas USA:s president Barack Obama föreslå skärpta regler för oljeborrning till havs.

Uppgifterna om att arbetarna ombord på oljeriggen Deepwater Horizon hade flera indikationer på att något inte stod rätt till kommer från två amerikanska kongressledamöter. Henry Waxman och Bart Stupak citerar ur BP:s interna utredning om olyckan:

”En kom 51 minuter före explosionen, när mer vätska började att strömma ut ur källan än vad som pumpades in”, säger de två enligt ett memorandum.

En annan indikation kom 41 minuter före explosionen. Då fortsatte oljan att flöda i stället för att stängas av under ett test samtidigt som trycket i ledningarna ökade oväntat. En tredje varning kom 18 minuter före explosionen. Då observerades onormalt tryck och lera som pumpades upp. Strax därefter stängdes pumparna av abrupt, enligt de båda.

Men allt var för sent. Explosionen som följde krävde 11 liv och sedan den 20 april har minst 5 000 fat olja om dagen läckt ut i Mexikanska golfen och växt till den största miljökatastrofen i USA sedan fartyget Exxon Valdez havererade i Alaska 1989.

Oljan har trängt in i känsliga naturområden och USA har åter utvidgat fiskeförbuds-zonen som råder efter katastrofen. Nu är fångster förbjudna på mer än 140.000 kvadratkilometer hav.

BP ska på onsdagen göra ett nytt försök att täta läckan men bolaget har fått skarp kritik för man hanterat katastrofen. Även president Barack Obama uppges privat ha uttryckt stor frustration över att läckan ännu inte är åtgärdad.

– Täpp till det jädra hålet! ska han ha sagt i närvaro av ledande regeringstjänstemän enligt presidentens egna medarbetare.

Obama planerar att göra sitt andra besök i katastrofområdet på fredag och redan på torsdagen väntas han lägga fram förslag om tuffare säkerhetskrav för oljeborrning till havs. Förslaget innefattar bland annat fler inspektioner av myndigheter.

BP har drabbats av ännu ett bakslag, denna gång i Alaska där bolaget tvingats stänga av en stor pipeline som det är delägare i. Orsaken är en läcka som resulterat i att flera tusen fat olja har läckt ut.

Företagets svenske styrelseordförande Carl-Henric Svanberg försöker att bemöta den växande amerikanska kritiken. I en intervju med Financial Times på nätet försäkrar han att BP har alla resurser som behövs för att hantera katastrofen.

– Jag kan inte se att någon annan slags organisation skulle ha större möjlighet, säger han.

Svanberg tonar också ner de långsiktiga konsekvenserna för BP.

– Det är inte första gången något har gått fel i den här branschen men verksamheten har fortsatt. Naturligtvis blir vårt rykte fläckat, men låt oss se hur vi lyckas med att plugga igen källan och städa upp spillet, säger han.

Senaste lediga jobben