08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Traction får nobben

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 aug. 2013Publicerad: 26 aug. 2013

Aktiespararna ratar bolagets bud på Drillcon.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I början av augusti kom AB Traction med ett bud på aktierna i Drillcon. Traction äger redan i dagsläget 32 procent av bolaget, men hoppades kunna dra nytta av en kursnedgång och köpa in sig på ytterligare andelar.

Traction bjuder 2,90 kronor per Drillcon-aktie, vilket vid erbjudandets publicering innebar en rabatt på 10,8 procent från senaste betalkursensom var 3,25 kronor (den 31 juli 2013). Budet är ett så kallat budpliktsbud och inte villkorat av någon acceptgrad.

Med bland annat en fairness opinion från revisionsfirman Grant Thornton i ryggen går nu föreningen Aktiespararna till attack mot budet som de anser vara alldeles för lågt.

Aktiespararna rekommenderar sina medlemmar att inte acceptera erbjudandet:

”Anledningen är att erbjudna 2,90 kronor per aktie innebär en rabatt relativt aktiekursen före offentliggörandet av budet och att det är finansiellt oskäligt.”

– Avsaknaden av en premie gör detta bud fullständigt ointressant, säger Carl Rosén, vd för Aktiespararna i en kommentar.

Aktiekursen i Drillcon har varierat mellan 2,75 kronor och 4,50 kronor hittills under 2013. Vid lunchtid på måndagen visade köpkursen på en liten nedgång och uppgick till 3,16 kronor per aktie.

Remium Nordic är Tractions rådgivare i samband med erbjudandet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS