06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Traction backar BE Group

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 jan. 2014Publicerad: 20 jan. 2014

Garanterar nyemission.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

BE Group, metallgrossist noterad på Stockholmsbörsen, planerar en nyemission till befintligaägare. Totalt vill bolaget ta in 160 miljoner kronor.

Inkomsterna ska användas till att stärka den finansiella ställningen, bland annat genom att amortera av på befintliga lån.

Investmentbolaget Traction, som är den största aktieägaren, tar en ledarroll i emissionen genom att både teckna sig för sin andel och garantera resterande andel.

Andra ägare som lovat teckning och garanti är ordföranden Anders Ullberg, vd Kimmo Väkiparta samt If Skadeförsäkring. Tractions vd Petter Stillström ingår också i garantgruppen.

Garantiarvodet är 4 procent.

BE Group har kallat till en extrastämma den 11 februari för att godkänna nyemissionen. Om allt går enligt planerna inleds teckningstiden den 21 februari.

Rådgivare är Erik Penser Bankaktiebolag och Mannheimer Swartling.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS