16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Toyota stoppar exporten till Iran

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 aug. 2010Publicerad: 11 aug. 2010

Toyota hänvisar till internationella sanktioner mot landet för dess kärnteknikprogram.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026
Essity har halkat efter börsen rejält sedan introduktiponen 2017. Nya vd:n Ulrika Kolsrud sedan i somras har rivstartat med en rad aktivieteter men att haka på börsens avknoppningstrend är inte hennes främsta fokus berättar hon i en längre intervju med Realtids systertidning Dagens PS.
Börs & finans

Avknoppning inte i korten för Essitys nya vd

16 feb. 2026

Toyota sålde förra året 250 fordon till Iran, jämfört med runt 4 000 året innan. Hittills i år har 220 Toyotabilar exporterats till Iran.

Den japanska affärstidningen Nikkei skriver att exporten till Iran inte direkt är i strid med USA:s sanktioner men bolaget har ändå valt att stoppa den eftersom ”företag som fortsätter att handla med Iran har mött hård granskning från den amerikanska regeringen.

Nordamerika är den viktigaste marknaden för Toyota.

FN:s säkerhetsråd antog nya sanktioner mot Iran i juni. USA och EU har skärpt sina egna sanktioner mot Teheran.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS