21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Toyota lämnar fabrik i Kalifornien

administrator

administrator

Toyota har beslutat stoppa produktionen vid en fabrik i Kalifornien som företaget delat med General Motors i 25 år.

Beslutet att stänga fabriken den 31 mars innebär att 4.500 jobb riskerar att försvinna vid anläggningen i Fremont, kallad Nummi, New United Motor Manufacturing Inc.

GM hoppade av från fabriken i juni sedan man inte lyckats komma överens med Toyota om en ny produktionsplan för anläggningen.

Bilarbetarfacket UAW anklagar Toyota för att överge arbetarna och delstaten.

Men beslutet sticker i ögonen på både facket och politikerna eftersom Toyota gynnades mest av den amerikanska regeringens skrotningspremier på tre miljarder dollar i avsikt att öka nybilsförsäljningen.

Enligt myndigheterna har upp till 35.000 jobb i Kalifornien indirekt koppling till fabriken i Fremont.

Senaste lediga jobben