27 mars
2026

Realtid

Toppanalytiker till Kaupthing

Realtid.se

Anne Gjøen har rankats som Norges mest träffsäkra oljeanalytiker. Nu lämnar hon Handelsbanken för Kaupthing.

Anne Gjøen är en av få kvinnor som satt sin prägel på den norska finansmarknaden. Under 22 år har hon följt Statoil, Hydro och Yara för mäklarhus som Carnegie, Orkla, Enskilda och Alfred Berg.

Nu slutar hon på Handelsbanken Markets och börjar istället på isländska Kaupthing.

Sedan Jan Petter Sissener tog över chefsposten på Kaupthing Norge har ett stort antal respekterade medarbetare, bland annat från London, knutits till mäklarhuset.

– Vår strategi för rekrytering ligger fat. De duktigaste inom finans är välkomna, säger han i en kommentar.

Det är inte första gången Sissener tar med sig Gjøen till ett nytt jobb, utan fjärde.

Sissener har tidigare sagt att målet för mäklarhuset är att bli bland de fem största i Norge inom tre år och bland de tre största inom fem år.

Realtid.se

redaktionen@realtid.se

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Ny gaskris väntar – priserna kan rusa inför sommaren

27 mars 2026