<pufftextlänk>Norska Telenor regerar telekomscenen i Skandinavien. Årets första kvartal var en triumf för Propeller-Jon Fredrik Baksaas. Nu är norrmännen större än svenskarna. </pufftextlänk>Nästa steg för Telenor är att erövra Egypten.
Telia tappade tronen

Telenoraktien fortsätter att stiga i dag på Oslobörsen. I går presenterade Telenor sin delårsrapport som driver aktien till all time high, senast 81,75 NOK. Det gör att aktien stigit 16,8 procent på en vecka.
Telenor omsatte första kvartalet 26,2 miljarder kronor och Telia Sonera 21,9 miljarder.
För ett år sedan var Telia Soneras vinst före skatt det första kvartalet 4,6 miljarder kronor, medan Telenors vinst då stannade på 3,4 miljarder.
I går kunde Propeller-Jon visa upp en vinst på 7,1 miljarder kronor, medan Anders Igels kvartalsvinst blev 5,5 miljarder kronor.
Telenor har vuxit till 22.000 anställda i 12 länder i Europa och Sydostasien. I Pakistan är Telenor en av de största mobiloperatörerna. Drygt 8 miljarder NOK av Telenors omsättning det första kvartalet kommer från tillväxtmarknader som Pakistan, Ukraina, Bangladesh och Malaysia.
Nu ska Telenor göra om det konststycket i Egypten. Baksaas säger att bolaget ska satsa 6 miljarder NOK på en mobillicens i Egypten.
Realtid.se
redaktionen@realtid.se




