Realtid

TDC in på brittiska mobilmarknaden

administrator
administrator
Uppdaterad: 01 dec. 2004Publicerad: 01 dec. 2004

Danska TDC har slagit ihop sig med brittiska Easy Group för att lansera mobiltelefoni i Storbritannien nästa år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

marknaden
Spela klippet
Realtid TV

Marknaden slutar lyssna på Trump: "Folk synar utspelen"

14 juni 2025

Danskarna använder sig av entreprenören Stelios Haji-Ioannous starka varumärke Easy när de ger sig nu in i den engelska mobilmarknaden. Stelios Haji-Ioannou är mest känd för att ha startat lågprisflyget Easy Jet.

Tillsammans med danska TDC ska Easy Mobile sälja billiga mobilabonnemang på internet. Easy Group och TDC har skrivit ett avtal med tyska T-Mobile om att använda sig av deras existerande nät i Storbritannien, rapporterar Financial Times.

Tjänsten ska finnas tillgänglig i mars 2005.

TDC ingick i augusti i år ett avtal med Easy Group där de får rätten att använda varumärket Easy för att lanserar telefonitjänster i 12 europeiska länder.

T-Mobile, som är Deutsche Telecoms mobilverksamhet, är Storbritannien största mobiloperatör mätt i antalet kunder

Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS