<pufftextlänk>TDC kommer att avnoteras från den danska börsen. På tisdagens bolagsstämma gav dessutom mer än 90 procent av aktieägarna grönt ljus för att den nya ägaren NTC ska kunna tvångsinlösa resterande aktier i bolaget.</pufftextlänk> Beslutet gick därmed emot den danska pensionsfonden ATP:s vilja, som äger drygt 5 procent av bolaget.
TDC avnoteras från börsen


Mest läst i kategorin

Kampen mellan de nya ägarna riskkapitalkonsortiet Nordic Telephone Company, NTC som äger 88,2 procent av aktierna i TDC och ATP som äger 5,5 procent av aktierna, har pågått länge.
Men på företagets bolagsstämma röstade 90,9 procent för de nya ägarna NTC:s förslag. Det röstades för att en avnotering av bolaget ska ske och att NTC ska kunna tvångsinlösa de resterande aktierna. Förslaget är att NTC ska betala 382 danska kronor per aktie, rapporterar dansk och brittisk press.
Vid tisdagens extrastämma avgick dessutom TDC:s styrelseordförande. Istället tar, Kurt Björklund, talesman för NTC, över ordförande klubban. De fem riskkapitalfonderna, som ligger bakom NTC, fick även in samtliga av sina kandidater i styrelsen, genom att Lawrence Guffey, Oliver Haarmann, Gustavo Schwed och Richard Charles Wilson blev invalda.
Trots beslutet fortsatte representanter från ATP att protestera mot en kommande avnotering och tvångsinlösen av deras aktier i TDC. Pensionssällskapet äger knappt 11 miljoner TDC-aktier, vilket är en av ATP:s största investeringar.
ATP-direktören Bjarne Gravesen sa att de var beredda att gå till Högsta domstolen för att få rätt till att ha kvar aktierna.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




