10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sverker Martin-Löf ur tiden

Sverker Martin-Löf, från tiden då han var ordförande för SCA. Foto: TT
Sverker Martin-Löf, från tiden då han var ordförande för SCA. Foto: TT
Realtid.se
Uppdaterad: 12 jan. 2023Publicerad: 12 jan. 2023

En av svensk industrins tidigare tyngsta makthavare, Sverker Martin-Löf, har avlidit. Det rapporterar Sveriges Radio och TV4.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Trots alla utspel: USA fortfarande fast i Kinas grepp

10 feb. 2026
Erfarna fondförvaltaren Lars Söderfjäll berättar om sina fyra största aktie-bet just nu.
Makro

Efter starkt 2025: "Så här ser våra fyra största aktie-bet ut just nu"

10 feb. 2026
viscaria
Börs & finans

Gruv-vd:n sågar regeringen: "Ska fan inte vara enkelt"

09 feb. 2026
elbilar
Börs & finans

Elbilarna blir fler i Europa – men skillnaderna är stora

09 feb. 2026
warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026

Han hade en rad framträdande poster inom näringslivet. Bland annat var han ordförande i Industrivärden, SCA och SSAB.

Sverker Martin-Löf blev 79 år.

Den så kallade SCA-skandalen briserar 2014. Då avslöjar Svenska Dagbladets dåvarande reportrar Torbjörn Iscason och Andreas Cervenka att skogsbolaget SCA:s dåvarande ordförande Sverker Martin-Löf, fått en rad förmåner. Bland annat visade deras granskning att han använt sfärens privatflyg till exklusiva jaktresor.

Sverker Martin-Löf tvingas avgå och till efterträdare utses Pär Boman, då vd i Handelsbanken. Fredrik Lundberg tog över som ny ordförande i Handelsbankens maktbolag Industrivärden.

Sverker Martin-Löf uppgav för Uppdrag granskning att hans avgång redan var planerad och att det därför inte var en förnedrande sorti.

Att han använde sfärens affärsjet var för att han skulle hinna klara av alla styrelseuppdrag och få tid att läsa papper.

Sverker Martin-Löf hade i slutet av karriären maktpositioner i flera bolag inom Handelsbanksfären. Han är ordförande för SCA och SSAB, vice ordförande för Ericsson och Handelsbanken samt ledamot för Skanska. Han var även ordförande i Handelsbankens maktbolag Industrivärden.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS