29 juni
2026

Realtid

Sverige vänder: Ljusning på arbetsmarknaden

De flesta uppsagda hittar nytt jobb. Arkivbild.
De flesta uppsagda hittar nytt jobb. Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT
Nyhetsbyrån TT

Nyhetsbyrån TT

Det har ljusnat tydligt på arbetsmarknaden. Åtminstone är det färre som blir av med jobbet, visar nya siffror.

Under andra kvartalet fick omkring 3 900 personer som blivit av med sina jobb omställningsstöd av Trygghetsfonden TSL. Det var nästan hälften så många som samma period i fjol.

TSL fungerar som en privat jobbförmedlare för uppsagda LO-arbetare i privat sektor.

Läs även:
Svenskarna vågar inte tro på ekonomin

”Tydlig nedgång”

”Vi ser en tydlig nedgång i inflödet till omställningsstödet och även färre konkurser. Det är positiva signaler som tyder på en mer stabil utveckling på arbetsmarknaden”, säger fondens vd Caroline Söder i en skriftlig kommentar.

Och arbetsmarknaden för de som nyligen blivit av med sitt jobb ser bra ut. Nio av tio hittar ny sysselsättning – arbete, studier eller eget företagande – inom en tolvmånadersperiod efter avslutat stöd, enligt TSL.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

De omstridda gruvplanerna i området Norra Kärr får grönt ljus av regeringen. Gruvan är viktig för att Sverige och EU ska bli mindre beroende av Kina, enligt energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).
Börs & finans

Grönt ljus för omtvistad gruva: "Sverige och EU är beroende"

27 juni 2026