12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sverige tvingas importera el

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 jan. 2011Publicerad: 20 jan. 2011

Trots töväder, regn och översvämningar i Sydsverige är det fortsatt lågt i vattenmagasinen och el måste importeras.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Men elpriset fortsätter nedåt.

Det har helt enkelt regnat och töat på fel ställen. I Norrland, där de flesta av de större vattendrag som är viktiga för vattenkraftsproduktionen av el finns, fortsätter nivåerna i magasinen att minska.

Fyllnadsgraden sjönk till under 40 procent i förra veckan, enligt Svensk Energi. Normalt för årstiden är att vattenmagasinen ska vara fyllda till drygt 60 procent.

Och trots att alla tio kärnkraftsreaktorer är i gång just nu räcker inte den svenska elproduktionen till utan el måste importeras.

Elpriset på den nordiska elbörsen Nordpool har den senaste veckan sakta krupit nedåt jämfört med decemberpriserna och ligger nu på cirka 57 öre kilowattimmen. Snittpriset för december på spotmarknaden blev i snitt 83 öre per kilowattimme.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS